Aktualności

Najbliższe wydarzenie

Historia

Początki kartingu sięgają okresu drugiej wojny światowej, kiedy to amerykańscy piloci, którzy dla rozrywki, i skrócenia czasu oczekiwania na loty ścigali się małymi wózkami, których sami byli konstruktorami. GO-KART oznacza nic innego jak "jedź wózku".

W 1956 roku został zbudowany pierwszy kart wyposażony w silnik. Jego konstruktorem był mechanik firmy Kurtis Craft Comp. pojazd był napędzany silnikiem do kosiarki. Pierwszy raz został on zaprezentowany podczas wyscigów samochodowych w Pomona. Od razu podbił serca fanów motoryzacji, zwłaszcza młodzierzy. 
Pierwszym producentem pojazdów na szerszą skalę był Duffy Livingstone. O rewelacji kartów mówi sam za siebie fakt, że Duffy nie mógł nadążyć z produkcją, z powodu wielkiej ilości zamówień. 

Do polski szał na karty dotarł dość szybko. W 1960 roku z inicjatywy tygodnika Motor zbudowano pierwsze wózki. Żródłem ich napędu były dwusuwowe silniki rozmaitych marek o pojemnościach skokowych od 50 do 200ccm.

Pierwsze zawody odbyły się w 1952 roku w USA, a mistrzostwa świata w 1961. W Polsce zorganizowano wyścigi nie wiele póżniej. Pierwsze, kibice mogli podziwiać już w 1960 roku w Częstochowie, natomiast Mistrzostwa Polski w 1967 roku. 
W 1962r. w Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA powołano Międzynarodową Komisję Kartingową CIK, która opracowała obowiązujące na świecie regulaminy. (W1997 roku została przekształcona w Światową Federację Kartingową FMK, w 2000r. powrócono do nazwy CIK-FIA).

Od 1968 roku karting trafił do polskich szkół. W Koszalinie oraz Legnicy uczniowie w ramach zajęć budowali karty, którymi później startowali podczas zawodów. W 1975 roku karting został uznany przez ówczesne ministerstwo Oświaty i Wychowania jako jedna z metod politechnicznego wychowania młodzieży i zalecony do popularyzowania w szkołach w ramach zajęć pozalekcyjnych. 

Polski Związek Motorowy zawarł porozumienie w sprawie rozwoju kartingu ze Szkolnym Związkiem Sportowym i Związkiem Harcerstwa Polskiego. Zostało zakupionych 150 kartów przeznaczonych dla szkół. W 1975 roku powstała samodzielna Główna Komisja Sportu Kartingowego ZG PZM, która zarządza tą samodzielną dyscypliną w naszym kraju. 

Na terenie Polski istnieje 31 licencjonowanych klubów. Młodzi kierowcy poprzez zgłaszanie się do nich uzyskując licencję, maja możliwość startowania w zawodach.  czytaj dalej »
Partnerzy:
EvoKart EvoKart Poland Rok Cup Poland